Jak uzyskać dotację ?

powrót do strony głównej









             BIZNESPLAN

     STUDIUM   WYKONALNOŚCI


Biznesplan jest podstawowym dokumentem sporządzanym przy projektowaniu nowej działalności gospodarczej lub zmiany profilu już istniejącej.

Potencjalni inwestorzy, banki, czy eksperci kwalifikujący projekty do dofinansowania rozpoczynają ocenę tak naprawdę od końca.

Pierwszą informacją, która jest sprawdzana to wartość NPV oraz IRR ( wskaźniki analizy finansowej).     Są to wartości, które mówią o przewidywanej opłacalności przedsięwzięcia. W kilku liczbach znajduje się odpowiedź na pytanie czy warto w dane przedsięwzięcie zainwestować. Cały biznesplan daje natomiast odpowiedź jak ta prognozowana opłacalność zostanie uzyskana.

Tak więc, rzetelne i wiarygodne uzasadnienie dla podanego na końcu opracowania wyniku, jest kluczem do odpowiedzi na pytanie: co powinien zawierać dobry biznesplan?Wskaźniki finansowe takie jak NPV, IRR oraz analizę płynności, rentowności, zadłużenia oraz i aktywności, można przeprowadzić po uzyskaniu prognoz dotyczących przyszłych przychodów i kosztów. Prognoza dotycząca kosztów powstaje w trakcie prac nad planem techniczno-organizacyjnym, w którym tworzone są kosztorysy inwestycji oraz przewidywania odnośnie przyszłych wydatków. Część kosztów pochodzi również z części marketingowej biznesplanu, której jednak głównym zadaniem jest przedstawienie prognozy przychodów.

Stopień szczegółowości poszczególnych części biznesplanu zależy od wielu czynników, m.in. przeznaczenia (kredyt, dotacja, inwestor, itp.), wielkości inwestycji, czy jej złożoności. Zazwyczaj więc, instytucja żądająca biznesplan, określa pewne ramy i treści, które wymaga od tego dokumentu. Zdarzają się biznesplany sporządzone na kilku stronach, ale również na kilkuset.Nasza oferta obejmuje opracowanie kompletnego biznesplanu, jak również jego elementów.
W razie potrzeby pomagamy w opisaniu procesów biznesowych, definiowaniu strategii marketingowej czy opracowaniu szczegółowych planów marketingowych przedsięwzięcia.

Koszt opracowania biznesplanu jest uzależniony od rodzaju projektu i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.



Klientom zainteresowanym przygotowaniem Biznesplanów dla kilku inwestycji oferujemy upust ceny.


 
   
Studium wykonalności projektu jest wymaganym załącznikiem do wniosków o dofinansowanie inwestycji.
Jest dokumentem sporządzanym w przy projektowaniu przedsięwzięć, których wymiar komercyjny jest najczęściej w jakimś stopniu ograniczony.
Struktura i charakter studium wykonalności są zbliżone do biznesplanu.

Podstawowym celem studium wykonalności jest zbadanie nie tylko finansowej opłacalności przedsięwzięcia, ale jego szeroko pojętej ekonomiczności.
Służy ono do sprawdzenia czy przedsięwzięcie jest stabilne  z finansowego punktu widzenia, czy jest korzystne społecznie, czy dąży zrównoważonego rozwoju regionu.

Niektóre projekty, takie jak np. remont drogi, czy składowisko odpadów rzadko są w stanie zwrócić poniesione nakłady finansowe.

Dlatego też w przypadku inwestycji infrastrukturalnych bierze się pod uwagę jej przeznaczenie, gdyż obok przychodów finansowych, nierzadko ważniejsze są korzyści pozafinansowe, niemierzalne korzyści społeczne czy środowiskowe takie jak: poprawa zdrowia czy standardu życia mieszkańców, zmniejszenie wypadkowości lub zanieczyszczenia środowiska, wzrost atrakcyjności turystycznej bądź inwestycyjnej regionu.

Wydaje się, że tego typu czynniki są niemożliwe do zmierzenia, jednakże w celu porównywalności projektów, stosuje sie metodykę przekładania korzyści ekonomicznych na finansowe. Najczęściej wykorzystywany w typowym studium wykonalności zbiór metod stanowi CBA (Cost and Benefits Analysis) - analiza kosztów i korzyści. Zadaniem zatem Studium Wykonalności jest dostarczenie przesłanek do podjęcia decyzji o przyznaniu środków finansowych z funduszy pomocowych dla planowanego przedsięwzięcia.



Zadaniem Studium Wykonalności jest dostarczenie przesłanek do podjęcia decyzji 
o przyznaniu środków finansowych z funduszy pomocowych dla planowanego przedsięwzięcia.
   













   







powrót do strony głównej

Wypełnij ankietę i sprawdź swoje szanse na dotację

» PO Innowacyjna Gospodarka
» PO Infrastruktura i Środowisko
» PO Kapitał Ludzki
» Regionalne Programy              
              Operacyjne
 
» PO Pomoc Techniczna

»
 P. Rozwoju Województw Wschodnich
»  P.Rozwoju Obszarów Wiejskich
»
 P. Europejskiej Współpracy
           Terytorialnej
 biuro@euro-doradca.pl


tel. fax  (032) 778-42-14
516-024-122


My status

Eurodoradca sp. z  o.o.

44-100 Gliwice,  ul. Łużycka 16,
pokój 118 



























                                 
Autor strony Ewa Michałek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone ©2005-2013